Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Od začátku války zemřelo v Gaze 30 křesťanů

Od začátku války zemřelo v Gaze 30 křesťanůPodle církevních zdrojů přišlo v důsledku konfliktu v Gaze o život 30 křesťanů. Z přibližně tisícovky zbývajících křesťanů jich 19 zahynulo při vojenských akcích a 11 zemřelo kvůli nedostatku lékařské péče.

V prosinci loňského roku byly v katolickém kostele Svaté rodiny v Gaze zastřeleny dvě ženy. V říjnu zahynulo 17 lidí, kteří se uchýlili do nedalekého řeckého pravoslavného kostela svatého Porfyria, když na areál dopadly rakety během leteckého útoku na velitelské stanoviště Hamásu. Dalších 11 křesťanů zemřelo na chronická onemocnění, která nemohla být léčena kvůli narůstající humanitární krizi. Jeden z nich, 48letý Hani Abu Daud, zemřel poté, co nemocnice nemohly kvůli nedostatku paliva a elektřiny poskytovat dialyzační léčbu.

George Akroush, ředitel kanceláře pro rozvoj projektů při Latinském patriarchátu v Jeruzalémě, říká: „20 litrů nafty stojí 200 eur a zajistí energii pro generátory pouze na dvě hodiny. Kvůli nedostatku adekvátní léčby hrozí smrt dalším deseti lidem.“

Podle Světové zdravotnické organizace se situace den ode dne zhoršuje, potraviny a palivo jsou stále obtížněji dostupné a v pásmu Gazy nezůstala žádná plně funkční nemocnice. Přestávají fungovat také vodní pumpy, takže se obyvatelé musí snažit získávat vodu ručně ze studní. Vážným problémem se tak stává hygiena. Odhaduje se, že 62 procent domů bylo zcela zničeno. Podle některých mezinárodních agentur a agentur OSN působících na místě bude rekonstrukce trvat až do roku 2093. „Při tom všem se musíme také ptát, jaká budoucnost čeká v této zemi na křesťany?“ dodává George Akroush, „co se bude dít, to nikdo neví.“

Mezinárodní katolická charitativní organizace ACN pomohla Latinskému patriarchátu v Jeruzalémě poskytnout křesťanům v Gaze, na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě potravinové lístky, lékařskou pomoc a pomoc s náklady na bydlení a školné. Od ledna do dubna 2024 podpořila charita patriarchát částkou 500 000 eur, čímž celková částka pomoci poskytnutá od loňského října dosáhla téměř 700 000 eur.

Vlastimil, OMI

(zdroj: Zenit)