Drobečková navigace

Úvod > Události > Celoroční podpora Zimbabwe, Pákistánu, Srí Lanky a Ukrajiny

Celoroční podpora Zimbabwe, Pákistánu, Srí Lanky a UkrajinyDatum konání:
1.1.2024
Datum ukončení:
31.12.2024

Jako oblátská rodina se společně s Oblátským misijním dílem (OMD) dlouhodoběji zaměřujeme na podporu čtyř misijně-sociálních projektů: 1) vznik a rozvoj nové oblátské misijní stanice v Maraire v diecézi Masvingo v Zimbabwe, 2) podpora oblátské farnosti v Derekabadu v Pákistánu, 3) pomoc dětem a financování formace animátorů ze srílanského hnutí dětí La-Kri-Vi a 4) podpora adresné oblátské pomoci Ukrajině.

V zimbabwském Maraire se postupně rozvíjí nová misijní stanice ve správě misionářů oblátů. U jejího vzniku stál kromě místního misionáře obláta o. Charlese také český oblát Karel Mec. I když Karel sám už v Maraire nepůsobí, chtěli bychom v naší nemalé pomoci tamějším oblátům a jim svěřeným lidem pokračovat. Finanční podpory je zapotřebí snad úplně všude, ale náš příspěvek jde především na vybudování systému solární energie (domácí fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm a solární ohřívače vody), na podporu začínající misie s mládeží a potravinovou pomoc těm nejchudším.

V pouštní oblasti Derekabad v Pákistánu je péče o křesťanskou menšinu už dlouhé roky svěřena misionářům oblátům. V minulosti zde působil také náš česko - rakouský spolubratr Günther Ecklbauer, v současnosti člen plaské komunity. Z této doby jsou vztahy mezi našimi dvěma oblátskými provinciemi nadstandardní. Tato oblast byla v létě r. 2020 postižena ničivými monzunovými dešti. Zcela zničeno bylo 86 rodinných domků, částečně pak 198. Naše finanční pomoc jde na výstavbu deseti nových domků a také na provoz naší tamější školy a podporu vzdělávání pro ženy.

Díky tomu, že náš srílanský spolubratr Janith Aravinda Sackrawartige přijal výzvu o. generála a stal se misionářem v Česku, máme tu radost, že můžeme lépe poznávat situaci našich dvou oblátských rychle se rozvíjejících provincií na Srí Lance. Naše podpora je tedy od r. 2023 určena i dětskému hnutí La-Kri-Vi, ve kterém Janith roky pracoval. Z darů OMD jsou financovány potřeby dětí, stejně jako formace budoucích animátorů tohoto největšího dětského hnutí na Srí Lance.

Od samého napadení Ukrajiny pomáháme prostřednictvím OMD také tamějším vleklou válkou strádajícím lidem. Naše pomoc Ukrajině je opravdu adresná, protože prochází přes naše spolubratry, kteří na Ukrajině působí na 11 místech. Některé oblátské komunity a farnosti se ocitly přímo uprostřed válečných bojů, šlo především o domy v Černihivu, Poltavě a Tyvrivu. Situace zůstává na mnoha místech kritická i nadále. Z darů OMD se financují např. potřebné generátory, teplé oblečení, přikrývky, trvanlivé potraviny a hygienické potřeby.

Za jakoukoli vaši pomoc moc děkujeme!

Dárcovský účet: 244 816 241/0300
Variabilní symboly:
Zimbabwe VS 560
Pákistán VS 410
Srí Lanka VS 430
Ukrajina VS 690