Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 4 miliony lidí na oslavě prvních afrických mučedníků

4 miliony lidí na oslavě prvních afrických mučedníků3. června se kolem poutního místa ugandských mučedníků v Namugongo shromáždilo několik milionů věřících, aby oslavili svátek svatého Karla Lwangy a jeho druhů.
Karel Lwanga a jeho společníci byli konvertité, kteří v roce 1886 podstoupili mučednickou smrt za vlády krále Mwangy. Poutní místo se nachází na okraji ugandského hlavního města Kampaly.
Slavnost se konala u příležitosti 60. výročí kanonizace ugandských mučedníků papežem Pavlem VI. Ti se tak stali prvními kanonizovanými mučedníky církve v subsaharské Africe.
„Jde o kořeny katolické víry v Africe,“ řekl krátce před začátkem slavení eucharistie o. Kizito Sabatia, vyučující v keňském národním semináři, který je rovněž pojmenován po nejmladším z ugandských mučedníků.
Liturgie se zúčastnilo také přibližně 20 biskupů a stovky duchovních, řeholníků a řeholnic - téměř všichni rodilí Afričané - a také několik členů ugandského parlamentu, soudci Nejvyššího soudu, ministři a ugandský prezident.
Ve dnech předcházejících 3. červnu se mnoho poutníků vydalo na cestu do Namugonga pěšky, někteří z nich urazili několik set kilometrů.
Oficiální údaje o návštěvnosti nejsou v tuto chvíli ještě k dispozici. Organizátoři odhadují počet účastníků předchozích oslav až na 4 miliony; podle místních médií je možné, že letošní akce „by mohla být největší v historii“.
Vlastimil, omi
(zdroj: derweinberg.org)