Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Evropské setkání koordinačních skupin asociovaných oblátské rodiny

Evropské setkání koordinačních skupin asociovaných oblátské rodinyO víkendu 15. - 17. března proběhlo v mateřském domě Misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné v Aix-en-Provence ve Francii setkání skupin CELA („Evropská rada asociovaných OMI“) a LCT („Místních koordinačních týmů“). Celkem se ho zúčastnilo 23 asociovaných a doprovázejících oblátů z Irska, Anglie, Belgie, Francie, Španělska, Německa, Itálie, Česka a Polska. Pracovním cílem tohoto setkání bylo vzájemně se informovat o stavu a aktivitách asociovaných v našich provinciích a zemích od mezinárodního kongresu asociovaných v roce 2022 a diskutovat o budoucích úkolech pro CELA a LCT a příležitostech ke spolupráci. Vzhledem k charakteru setkání oblátské rodiny bylo veledůležitým aspektem také prohlubování vztahů mezi námi.
Setkání oficiálně začalo v pátek odpoledne společnou mší v kapli domu celebrovanou o. Oliverem, provinciálem Anglo-Irské provincie, který duchovně doprovází skupinu CELA. Řada účastníků nicméně dorazila už dřív a měli jsme tak možnost společně poobědvat a vyměnit si novinky v našich životech. V pátek jsme představovali stav v našich provinciích, abychom všichni měli ucelený přehled o tom, co se kde děje, a připomněli si pověření generální kapituly asociovaným. Po večeři už probíhal tradičně oblátský program, kdy jsme se společně sešli nad různými dobrotami, které každý přivezl ze své země, a zároveň měli možnost hrát různé společenské hry a zažívat naplno rodinnou atmosféru.
V sobotu jsme se za komentovaného doprovodu o. Paola vydali po Evženových stopách v jeho rodném městě a zároveň jsme měli možnost zažít i městské sobotní trhy, kdy město překypovalo životem. Pak již následovala prezentace od Stefana Dominiciho o jeho službě generálního koordinátora asociovaných. Po obědě CELA našemu plénu položila několik otázek, ve kterých aktivně zjišťovala, kde vidíme její hlavní poslání a čím by mohla na evropské úrovni pomoct a čemu se věnovat. O tom jsme posléze diskutovali ve skupinkách a závěry si poté předkládali. Následoval večer, během něhož jsme měli možnost povečeřet s místními asociovanými. Výborné maso a klobásky z grilu šly ruku v ruce se skvělou atmosférou, místní pro nás pak připravili domácí sladké dezerty. Jídlem to nekončilo, měli jsme pak možnost si poslechnout prezentaci o činnosti asociovaných přímo v Aix a jejich životě a den jsme zakončili modlitbou v místnosti, kde došlo k založení kongregace misionářů oblátů.
V neděli jsme se připojili k farní mši a pak naposledy mluvili o dalších krocích ve skupinkách a v plénu. Ačkoli finální zpráva bude dokončena až později, osobně mě těší, že ze všech skupin zaznívaly podobné názory: více společně napříč Evropou komunikovat, více se potkávat a více se společně formovat.
Bylo to krásné oblátské setkání, které bylo plné potkávání se s druhými. Je jedno, jestli se s někým vidím poprvé nebo po popáté, mou zkušeností je, že během setkání oblátské rodiny si máme vždy co říct a zažíváme opravdové komunio. Těším se, jaké plody tento náš víkend přinese, a také na naše opětovné shledání.
Jakub Kyliš, oblátský asociovaný