Křesťanští a hinduističtí představitelé z indického státu Manipur se poprvé sešli k mírovým rozhovorům. Cílem je urovnat konflikt, který si za poslední rok vyžádal více než 220 obětí.
Rozhovory se uskutečnily 17. května v Guwahati ve státě Ásám za účasti sedmi zástupců každého náboženství. Jeden z účastníků, který si přál zůstat v anonymitě, označil setkání za „významný průlom“. Obě strany se shodly na pozitivním přístupu k druhé komunitě.
Jednání údajně iniciovala Celomanipurská křesťanská organizace, která zastupuje všechna křesťanská vyznání ve státě. Podle zprávy se na organizaci rozhovorů významně podílela také imphalská arcidiecéze, která zastřešuje celou katolickou církev ve státě.
Konflikt začal v severovýchodním indickém státě Manipur, který sousedí s občanskou válkou zmítaným Myanmarem, kvůli diskusi o uznání kmenového statusu převážně hinduistických Meiteiů. Tento status je spojen se státem garantovanými výhodami, včetně kvót ve státních zaměstnáních a vzdělávacích institucích. Křesťané z národa Kuki protestovali proti soudnímu nařízení, které vládě nařizuje zařadit i bohaté hinduisty z kmene Meitei do kmenové kategorie.
Kmenový status by také umožnil hinduistům, kteří žijí převážně v údolích, kupovat půdu v kopcích, která v současnosti patří domorodým křesťanům. Hinduisté tvoří více než 51 % a kmenoví křesťané téměř 41 % z 2,3 milionu obyvatel Manipuru. V průběhu konfliktu, který vypukl před rokem, bylo zabito 220 lidí a více než 50 000 lidí bylo vysídleno. Většina z nich byli křesťané.
Vlastimil, OMI
(zdroj: derweinberg.org)
© 2024 Středoevropská provincie O. M. I., Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO