Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Naslouchat evropským zemědělcům

Naslouchat evropským zemědělcůmOd Francie až po Polsko zmítají Evropu protesty zemědělců. K nelehké situaci se v posledních dnech vyjádřil také státní sekretář Vatikánu Pietro Parolin nebo COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie). Z obou stran zaznívá hlas, který požaduje hledat takové řešení evropského zemědělství, které umožní jak udržitelnou budoucnost potravinového systému, tak bezpečnou a prosperující budoucnost zemědělců.

 

„Musí být nalezena taková řešení, která zaručí obojí a překoná rozdělení: to bude možné pouze tehdy, když se do středu těchto úvah postaví zemědělci, lidská osoba,“ zdůrazňují církevní představitelé.

Zemědělství hraje zásadní roli v tom, že poskytuje cenově dostupné a vysoce kvalitní potraviny, oživuje naše venkovské oblasti a spravuje naši krajinu. Statistiky zároveň ukazují pokračující pokles počtu malých a středních farem spojený s rizikem stárnutí populace zemědělců. Zemědělci se dnes potýkají s poměrně nízkými příjmy a dlouhou pracovní dobou, konkurencí na trhu (včetně dovozu ze zemí mimo EU), vysokými náklady na energii a inflací, rostoucí nejistotou kvůli měnícím se klimatickým vzorcům, ale také s tím, co je vnímáno jako nadměrná regulace a příval předpisů s konkrétními finančními důsledky.

 

„Pouze nasloucháním a upřímným dialogem tváří v tvář můžeme lépe porozumět realitě zemědělců v Evropské unii, ocenit jejich tvrdou práci, pochopit jejich obavy a, co je nejdůležitější, lépe ocenit ty, kteří nás živí.

Vyzýváme ty, kteří tvoří politiku, aby do středu svých politických úvah postavili lidskou osobu, zajistili větší transparentnost rozhodovacích procesů, vzali v úvahu potenciální důsledky pro ty, kterých se to týká, a především umožnili větší zapojení všech aktérů,“ shodují se zástupci Vatikánu i COMECE.

Günther, OMI

(zdroj: Catholic culture a COMECE)