Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Pákistán: zákon zvyšuje věk pro křesťanský sňatek

Pákistán: zákon zvyšuje věk pro křesťanský sňatekNárodní komise pro spravedlnost a mír (NCJP), orgán pákistánské katolické církve stojící v čele boje za práva a svobody, uvítala normu, kterou nedávno schválil pákistánský Senát a která zvyšuje minimální věk pro uzavření manželství. Novela zákona o křesťanském manželství, kterou horní komora parlamentu schválila 26. února, totiž zvyšuje hranici pro všechny věřící křesťany z 16 na 18 let.
Proces změny inicioval 24. listopadu 2022 Naveed Amir Jeeva z Pákistánské lidové strany (PPP), podporovaný NCJP, který v parlamentu předložil návrh zákona, který by stanovil zákonný věk pro sňatek křesťanských mužů a žen na 18 let.
Pákistánská katolická církev vyjádřila slovy předsedy biskupské konference a předsedy NCJP vděčnost za přijetí zákona: „Jsme vděčni pákistánskému senátu za splnění naší dlouhodobé žádosti o zvýšení věku pro uzavírání manželství pro křesťanské chlapce i dívky na 18 let. Věříme, že to pomůže omezit trend předčasných sňatků nezletilých dívek, zejména ve venkovských oblastech. (…) Tento zákon bude jistě hrát klíčovou roli při prosazování začlenění a respektu křesťanské komunity do našeho legislativního rámce a otevře cestu k ochraně naší mládeže a nezletilých před praktikami nucených konverzí a sňatků.“ Závěrem vedoucí představitelé NCJP vyzývají vládu, aby „usilovala o to, aby se nucené konverze staly trestným činem“.

Vlastimil, OMI
(zdroj: Asianews)