Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Desetitisíce uprchlíků před džihádisty na severu Mosambiku

Desetitisíce uprchlíků před džihádisty na severu MosambikuMluvčí vlády v Maputu oznámil, že v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku bylo v posledních týdnech v důsledku ozbrojených útoků vysídleno celkem 67 321 osob.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky však bylo od začátku února do začátku března, tedy poté, co bojovníci Islámského státu v Mosambiku zahájili novou ofenzívu v centrální a jižní pobřežní oblasti Cabo Delgado, vysídleno téměř 100 000 osob. Podle vládního mluvčího se některým lidem, kteří uprchli dříve, podařilo do svých vesnic už vrátit.
Biskup z Pemby António Juliasse Ferreira Sandramo však ve svém prohlášení pro portugalskou tiskovou agenturu Lusa uvedl, že „zatím nejsou vytvořeny takové bezpečnostní podmínky, aby se vysídlení lidé v celé oblasti Mazeze mohli vrátit k obvyklému životu.“ Pokud se vrátí vysídlenci, „je zřejmé, že se vrátí také misionáři a řeholníci, protože jsou ve službě lidem,“ zdůraznil biskup.
Obyvatelé prchají před násilím páchaným džihádisty ze skupiny Ansar al-Sunna, která je napojena na Islámský stát a je známá také jako Šabáb (ačkoli se zdá, že se svými somálskými jmenovci nemá žádnou spojitost).
Přestože má podle biskupa Sandrama „Šabáb“ silnou džihádistickou konotaci, zaměřuje se nevybíravě také na muslimy. „Rétorika těchto skupin je v souladu s rétorikou Islámského státu, ke kterému se hlásí, a proto nejsme tak znepokojeni, jako kdyby bojovali pouze proti katolíkům,“ říká biskup, podle kterého hlavními faktory, které vedou mladé lidi ke vstupu do řad džihádistů, jsou chudoba a sociální vyloučení.
Ansar al-Sunna vykazují stále tvrdší a účinnější vojenské schopnosti. 2. března zaútočili s 500 muži na jednotku rychlého nasazení (UIR), kterou bránilo pouze 40 mužů. Elitní jednotka mozambické armády byla nucena uprchnout. Vojáci UIR uvedli, že džihádistickou skupinu tvořilo asi 500 mužů a také ženy a děti, celkem asi 700 osob. Ženy a děti byly použity jako živé štíty, aby vojáci nemohli na džihádisty střílet.

Vlastimil, OMI
(zdroj: agenzia fides)