Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Keňští biskupové na straně mladých protestujících

Keňští biskupové na straně mladých protestujících„Byl to skutečný lidový protest, zpočátku pokojný, i když do něj pronikli provokatéři,“ říká o. Alfonso Poppi, misionář Kněžského bratrstva misionářů sv. Karla Boromejského, o událostech z Nairobi, kde 25. června vypukly protesty proti novému finančnímu zákonu. Při střetech s policií zemřelo podle místních zdrojů nejméně 13 lidí.
„Nyní se zdá, že se situace opět uklidnila,“ uvádí otec Alfonso. „Co je třeba zdůraznit, je to, že Keňané poprvé vyšli do ulic nikoliv na výzvu nějakého politického vůdce, ale spontánně, na vlně domluv na sociálních sítích.“ „Lidé jsou kvůli vysokým životním nákladům skutečně zoufalí a nové daně v návrhu finančního zákona situaci jen zhoršují. (…) Cítí se zrazeni prezidentem Williamem Rutem, který ve volební kampani zázračně sliboval vytváření pracovních míst. Cítí se však zrazeni i těmi opozičními poslanci, kteří hlasovali pro návrh zákona o financích. Proto se lidé, zejména mladí, rozhodli vzít věci do vlastních rukou a vyšli do ulic,“ říká otec Alfonso.
K situaci se skrze poselství přečtené v přímém televizním přenosu vyjádřili i tamější biskupové: „Zákon o financích vyvolal u Keňanů odmítavé reakce. Pokud bude přijat v současné podobě, mnoha rodinám jen zvýší utrpení, které na ně již nyní doléhá v důsledku předchozího finančního zákona 2023-2024,“ píší biskupové. „Keňská biskupská konference nedávno oficiálně vyjádřila vládě své obavy ohledně návrhu finančního zákona a oceňujeme, že v něm byly provedeny důležité změny. Domníváme se však, že další důležité požadavky zahrnuty nebyly. (…) Země krvácí, a proto žádáme vládu, aby se nad touto otázkou s potřebnou vážností zamyslela,“ zdůrazňuje biskupská konference.
Biskupové vnímají generační rozměr protestu a říkají, že „chápou, proč generace Z vyšla do ulic, aby vyjádřila svůj hněv na vládu. Nová generace zažívá negativní dopady, které mají nadměrné daně na jejich životy. Vláda musí čelit palčivé pravdě, že rodiny nesmírně trpí. Mladí lidé dospěli k tomu, že musí vyjádřit svůj hněv nad necitlivostí vlády vůči neopodstatněným daním, které zvyšují životní náklady.“ „Vláda musí naslouchat utrpení občanů. Ignorovat je znamená pouze zvyšovat napětí v zemi a uvrhnout mládež a občany do zoufalství. Prosíme prezidenta, aby naslouchal hlasu mnoha trpících a konkrétně reagoval na dnešní situaci vyvolanou finančním zákonem,“ uzavřeli biskupové.
Vlastimil, OMI
(zdroj: fides.org)